اعتصاب تایوان در پکن پس از وعده “اتحاد کامل”


یک عابر پیاده با ماسک صورت در امتداد پرچم تایوان در تایپه قدم می زند.

چنگ شو یی | NurPhoto | گتی ایماژ

شی جین پینگ رئیس جمهور چین روز پنجشنبه “اتحاد کامل” با تایوان را متعهد شد و انتقادات شدیدی را از جزیره دموکراتیک خودگردان به وجود آورد که “دیکتاتوری” حزب کمونیست چین را مورد انتقاد قرار داده است.

تایوان و سرزمین اصلی چین توسط تنگه تایوان از هم جدا شده اند که در باریک ترین نقطه فقط 160 مایل عرض دارد. حزب حاکم کمونیست چین در پکن هرگز تایوان را کنترل نکرده است ، اما می گوید این جزیره استانی فراری است که باید روزی به سرزمین اصلی بپیوندد – در صورت لزوم با زور.

شی در سخنرانی خود به مناسبت صدمین سالگرد ح.ک.چ ، “اتحاد” با تایوان را “مأموریت تاریخی تزلزل ناپذیر” حزب و “آرمان مشترک” مردم چین خواند. حضار در جواب تشویق کردند.

شورای قاره تایوان در بیانیه ای به ح.ک.چ حمله می کند بعد از سخنرانی سی وی گفت این حزب در چین به توسعه اقتصادی دست یافته است ، اما افزود كه این حزب دموكراسی را محدود كرده ، حقوق بشر را نقض كرده و در كشور دیكتاتورتر شده است.

ماندارین در بیانیه ای که توسط CNBC ترجمه شد ، گفت: “دموکراسی ، آزادی ، حقوق بشر و حاکمیت قانون اصول اساسی جامعه تایوان است – یک تفاوت نهادی بزرگ در آن طرف تنگه.”

این شورا گفت دولت تایوان همچنان مصمم است که از حاکمیت جزیره و دموکراسی دفاع کند. وی افزود كه مردم تایوان مدتهاست كه “اصل یك چین” را رد كرده و از پكن خواسته اند كه از ارعاب نظامی علیه این جزیره چشم پوشی كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *