ایالات متحده به توافق نامه کنترل سلاح های هسته ای تک نفره خود با روسیه ادامه می دهد


رئیس جمهور جو بایدن (L) و رئیس جمهور ولادیمیر پوتین.

گتی ایماژ

واشنگتن – دیپلمات ارشد آمریکایی روز چهارشنبه گفت که دولت بایدن توافقنامه تسلیحات هسته ای بسیار مهم را با روسیه برای پنج سال دیگر تمدید کرد.

معاهده کاهش تسلیحات استراتژیک جدید یا شروع جدید قرار بود در این هفته منقضی شود. این توافق نامه تنها معاهده کنترل تسلیحات بین واشنگتن و مسکو از زمان خروج دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین از نیروی هسته ای برد متوسط ​​یا INF است.

وزیر امور خارجه آنتونی بلینکن روز چهارشنبه گفت: “رئیس جمهور بایدن قول داده است که با بازیابی رهبری ایالات متحده در کنترل تسلیحات و منع گسترش سلاح های هسته ای ، مردم آمریکا را از تهدیدات هسته ای در امان نگه دارد.” پیمان جدید استارت با فدراسیون روسیه به مدت 5 سال.

مانند پیمان INF ، شروع جدید زرادخانه های هسته ای واشنگتن و مسکو را محدود می کند. ایالات متحده و روسیه سهم شیر سلاح های هسته ای جهان را دارند.

بیشتر بخوانید: سفیر پیشین هشدار داد که انقضا توافق هسته ای اصلی با روسیه باعث “بدتر شدن” آمریکا خواهد شد

“رژیم تأیید پیمان START جدید به ما امکان می دهد تا مطابقت روسیه با این پیمان را کنترل کنیم و به ما ایده بهتری از موقعیت هسته ای روسیه می دهد ، از جمله از طریق تبادل داده و بازرسی های محلی که به بازرسان آمریکایی اجازه می دهد نگاهی به هسته هسته ای روسیه داشته باشند. نیروها و تجهیزات “، Blinken گفت.

وزیر امور خارجه افزود كه ایالات متحده ارزیابی كرده است كه روسیه از ابتدای توافق در سال 2011 به تعهدات خود تحت پیمان جدید شروع عمل كرده است.

وی افزود: “ایالات متحده با مشورت با كنگره و متحدان و شریكان آمریكا ، كنترل تسلیحات را كه برای كلیه سلاح های هسته ای این كشور اعمال می شود ، از زمان پیش بینی شده برای تمدید پنج ساله پیمان جدید START برای ادامه با فدراسیون روسیه استفاده خواهد كرد.” در بیانیه ای چشمک زد.

بلینکن همچنین اضافه کرد که دولت بایدن برای کنترل سلاح “برای کاهش خطرات زرادخانه هسته ای مدرن و رو به رشد چین” تلاش خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ند پرایس روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که دولت بایدن “در مورد چالش های روسیه روشن باقی خواهد ماند”.

پرایس گفت: “حتی اگر برای پیشبرد منافع ایالات متحده با روسیه کار کنیم ، روسیه را مسئول بی احتیاطی و رفتارهای متناقض خود خواهیم دانست.”

پرایس افزود كه این تمدید پنج ساله به ایالات متحده “وقت و فضا داد تا درباره عناصر گسترده تر ثبات استراتژیك” كه از توافق نامه كنترل تسلیحات ناشی می شود صحبت كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *