بایدن می تواند “خطوط قرمز” علیه استبداد چینی ترسیم کند


شی جین پینگ ، رئیس جمهور چین در رویداد مجازی روز برنامه داووس در مجمع جهانی اقتصاد WEF شرکت کرد و در 25 ژانویه 2021 آدرس ویژه پیوند ویدیویی را در پکن ، پایتخت چین ارائه داد.

لی ژورن | آژانس شین هوا گتی ایماژ

یک نویسنده ناشناس ، که به عنوان یک مقام ارشد سابق دولت با تخصص و تجربه عمیق در چین توصیف می شود ، یک مقاله خارق العاده را منتشر کرده است مقاله استراتژی شورای آتلانتیک این هفته.

هدف آن كمتر از شكل دادن به استراتژي دولت بايدن براي پكن نيست – با محوريت رئيس جمهور شي جينپينگ.

آنچه باعث ارزش خواندن مقاله می شود ، تمام 26000 کلمه از آن ، بینش نویسنده در مورد مسائل داخلی چین و تقسیمات حزبی ، تصمیمات نویسنده در مورد فقدان یک استراتژی ملی منسجم ایالات متحده در قبال پکن و تماس متناقض روزنامه توسط دولت بایدن است. “خطوط قرمز” که “اگر بازدارندگی شکست بخورد ، دخالت مستقیم ایالات متحده را تحریک می کند”

نویسنده می نویسد: “لیست خطوط قرمز در ایالات متحده باید کوتاه ، متمرکز و عملی باشد” ، بنابراین “تاکتیک های چین را برای سالهای طولانی تضعیف می کند … برای محو کردن خطوط قرمز که در غیر این صورت می تواند به رویارویی آشکار با ایالات متحده برای دوست داشتن پکن خیلی زود است. “

در این گزارش آمده است که این خطوط قرمز باید شامل موارد زیر باشد:

  • هرگونه اقدام چین توسط سلاح های هسته ای ، شیمیایی یا بیولوژیکی علیه ایالات متحده یا متحدان آن یا کره شمالی ، زمانی که چین اقدام قاطعی برای جلوگیری از اقدامات مشابه کره شمالی انجام نداده باشد.
  • هرگونه حمله نظامی چین به تایوان یا جزایر دریایی آن ، از جمله محاصره اقتصادی یا حمله سایبری بزرگ به زیرساخت ها و نهادهای عمومی تایوان.
  • هرگونه حمله چینی ها به نیروهای ژاپنی در دفاع از حاکمیت ژاپن بر جزایر سنکاکو و منطقه اقتصادی انحصاری اطراف آن در دریای چین شرقی.
  • هرگونه خصومت مهم چینی ها در دریای چین جنوبی برای بازسازی و نظامی سازی بیشتر جزایر ، استقرار نیرو در برابر سایر کشورهای مدعی یا جلوگیری از آزادی کامل ناوبری ایالات متحده و نیروهای دریایی متفقین.
  • هرگونه حمله Chinse به قلمرو حاکمیت متفقین یا دارایی های نظامی در ایالات متحده.

درخواست خطوط قرمز در حال حاضر بحث بین کارشناسان چینی در سراسر جهان را برانگیخته است ، اگرچه این روزنامه تا روز پنجشنبه منتشر نشد. این جنجال ها با کسانی که معتقدند تعیین مرزها به وضوح تجاوزات چین را کاهش می دهد و کسانی که معتقدند قرار دادن چنین خطوط قرمز دعوت یا تحقیر آمریكا است در صورت عدم تحمیل یا در صورت اجبار به درگیری ناخواسته منجر می شود.

آنچه که بحثهای بیشتری را برانگیخت ، تنها تمرکز روزنامه بر رهبر چین و رفتار وی است ، که از زمان به قدرت رسیدن در سال 2013 باعث شده است که این کشور در خارج از کشور قاطعانه تر و در داخل کشور با سرکوب بیشتری رفتار کند ، اخیراً تشدید محدودیت ها در تجارت خصوصی و تقویت نقش دولت- شرکت های تحت مالکیت

این نویسنده ناشناس نوشت: “تنها چالش عمده ای که ایالات متحده در قرن بیست و یکم با آن روبرو است ، ظهور یک چین استبدادی به طور فزاینده در زمان رئیس جمهور و دبیرکل شی جین پینگ است.” “استراتژی سیاسی آمریکا باید لیزر بر Xi ، حلقه داخلی آن و زمینه سیاسی چین باشد که آنها در آن حکومت می کنند. تغییر روند تصمیم گیری نیاز به درک ، کار در داخل و تغییر الگوی سیاسی و استراتژیک آنها دارد. سیاست با هدف تغییر چین رفتار باید حول آن واقعیت باشد ، یا احتمالاً بی اثر خواهد بود. ”

به نظر می رسد این یک تمرین ساده در منطق باشد که هرچه اقتدارگرایی کشور با گذشت زمان بیشتر می شود ، با سرمایه گذاری بیشتر و بیشتر در هر فرد ، هر استراتژی برای اداره آن کشور باید از بالا آغاز شود. مدتی است که کارشناسان از این دریچه به روسیه پوتین نزدیک می شوند.

مناظره اولیه این هفته ، پس از انتشار The Longer Telegram ، از یک مقام ارشد سابق آمریکایی بود که روزنامه را بخاطر تمرکز صحیح خود بر Xi تحسین می کرد ، تا بحث دیگری که نگران بود چنین رویکرد ایالات متحده تصویب برای تغییر حالت تلقی شود ، که فقط می تواند تنش را تشدید کند.

نویسنده امیدوار است که سند آنها گامی مهم “به سوی استراتژی جدید آمریکایی چینی” باشد که شامل ده عنصر اصلی مشخص شده در سند باشد ، از مقابله با نقاط ضعف اقتصادی و نهادی داخلی گرفته تا هماهنگی کامل با متحدان اصلی ، به طوری که همه اقدامات مهم در پاسخ به چین در وحدت گرفته شده است.

نویسنده ادعا می کند که هر استراتژی ایالات متحده باید مبتنی بر “چهار ستون اصلی قدرت آمریکا” باشد: قدرت ارتش این کشور ، نقش دلار به عنوان ارز ذخیره جهانی و ستونی از سیستم مالی بین المللی ، در حال انجام جهانی رهبری فناوری و ارزشهای آزادی فردی ، عدالت و حاکمیت قانون “علی رغم اختلافات سیاسی اخیر و دشواریها”.

انتخاب نامتناسب نویسنده این بود که این اثر خارق العاده را “تلگرام طولانی تر” بنامد، ” جسورانه او را با جورج کنان معروف متصل می کند “یک تلگرام طولانی“از فوریه 1946 ، که در ابتدا از سمت خود به عنوان معاون رئیس مأموریت در سفارت ایالات متحده در مسکو به عنوان کابل با نوشته” Secret “به وزارت امور خارجه فرستاده شد.

این “تلگرام طولانی” وقتی بود جای خود را در تاریخ پیدا کرد منتشر شده از مجله Foreign Affairs در ژوئیه 1947 با نام مستعار “X”. نویسنده گمنام اکنون می نویسد ، مورخان برای پیشبرد سیاست های مهار اتحاد جماهیر شوروی ، که در نهایت موفقیت آمیز بود ، اعتبار کنان را “با نتیجه گیری تحلیلی که اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در نهایت تحت سنگین تناقضات خود سقوط خواهد کرد ، تقویت کرد.”

کنان با دانش خود از چگونگی عملکرد داخلی اتحاد جماهیر شوروی هدایت می شود ، و نویسنده معتقد است که استراتژی ایالات متحده باید دوباره مبتنی بر درک بهتر امور داخلی چین باشد. نویسنده استدلال می کند آنچه که اکنون متفاوت است این است که سیستم چینی “از بقای خود بسیار ماهرتر است” و از فروپاشی شوروی درس گرفته است.

نویسنده با رویکرد دولت ترامپ ، بدون اشاره به رئیس جمهور سابق آمریکا ، در حمله به کل حزب کمونیست چین مخالف است. آنها می گویند این “از نظر استراتژیک خود تخریبی” خواهد بود و فقط به رئیس جمهور این امکان را می دهد تا ح.ک.چ ، “که به طور قابل توجهی بین رهبری Xi و جاه طلبی های بزرگ آن تقسیم شده است” را متحد کند.

موفقیت چگونه خواهد بود؟

نویسنده واضح پاسخ می دهد: “در اواسط قرن ، ایالات متحده و متحدان اصلی آن به تسلط بر توازن قدرت منطقه ای و جهانی در تمام شاخص های اصلی قدرت ادامه دادند ؛ اینکه چین از گرفتن نظامی تایوان جلوگیری کرد … که خی با رهبری حزب معتدل تری جایگزین شد و مردم چین خود را زیر سال بردند و ادعای قدیمی حزب کمونیست مبنی بر تمدن باستان چین را برای همیشه برای یک آینده استبدادی مورد تردید قرار دادند

بحث با این اهداف دشوار است. و حتی دستیابی به آن دشوارتر است.

فردریک کمپه پرفروش ترین نویسنده ، روزنامه نگار برنده جایزه و رئیس جمهور و مدیرعامل شورای آتلانتیک ، یکی از بانفوذترین اندیشکده های ایالات متحده در امور جهانی است. وی بیش از 25 سال در روزنامه وال استریت ژورنال به عنوان خبرنگار خارجی ، دستیار مدیر مسئول و بامدت ترین ویراستار نسخه اروپایی روزنامه کار کرده است. آخرین کتاب وی ، برلین 1961: کندی ، خروشچف و خطرناکترین مکان روی زمین ، پرفروش ترین کتاب نیویورک تایمز است و به بیش از دوازده زبان منتشر شده است. او را در توییتر دنبال کنید FredKempe واشتراک را در اینجا لغو کنید هر روز نگاه او به بهترین داستان ها و روندهای هفته گذشته است.

برای کسب اطلاعات بیشتر از همکاران CNBC ، دنبال کنید CNBCopinion در توییتر.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *