بهبود در خاورمیانه ناهموار است و به استراتژی واکسیناسیون بستگی دارد: صندوق بین المللی پول


دبی ، امارات متحده عربی – صندوق بین المللی پول چشم انداز رشد اقتصادی خود را برای منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی 1.2 درصد افزایش داده است و در مجموع 3.8 درصد کاهش یافته است در سال 2020 ، این نشان می دهد که با وجود پیشرفت از ابتدای شیوع ویروس کرونا ، از نظر همه سال هنوز یک سال وحشیانه بود.

بهبودی متنوع خواهد بود و عمدتاً بر اساس سرمایه گذاری کشورها و استراتژی های توزیع واکسن است. جهاد آزور مدیر صندوق بین المللی پول در خاورمیانه و آسیای میانه روز چهارشنبه گفت ، اما به ویژه برای کشورهای حوزه خلیج فارس یک نقطه روشن وجود دارد – رفع محاصره سیاسی و اقتصادی قطر توسط سایر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس.

اگرچه جزئیات کامل توافقنامه سازش بین کشورهای مسدود کننده – عربستان سعودی ، امارات متحده عربی ، بحرین و مصر – و قطر به طور عمومی مشخص نیست ، اما آزور به CNBC Hadley Gamble گفت که “هرگونه بهبود در باز شدن مرزها ، بهبود پیوند اقتصادی پتانسیل رشد اضافی را فراهم می کند. ”

وی افزود: “البته ، این امر باعث بهبود تجارت ، به ویژه در سطح کالاها و خدمات خواهد شد.” “این هزینه های تهیه را کاهش می دهد ، به عنوان مثال ، برای قطر ، همچنین با کاهش هزینه ها به خطوط هوایی کمک می کند. به همین دلیل همیشه از بهبود روابط اقتصادی سود می برند ، به خصوص که اکنون از نظر جهانی شدن وارد مرحله جدیدی هستیم.”

یک مأمور امنیتی در حال بررسی دمای فردی بود که به یک مرکز خرید در ریاض ، پایتخت عربستان سعودی می رسید ، در تاریخ 4 مه 2020 ، هنگامی که پس از برداشتن بخشی از قفل توسط مقامات ، این مراکز دوباره باز شدند.

فایس نورالدین | خبرگزاری فرانسه | گتی ایماژ

آزور گفت ، اخبار پایان یافتن اختلاف 3 ساله چشمگیر احتمالاً مزیت سرمایه گذاری است. “من فکر می کنم در کوتاه مدت ، بلکه در دراز مدت از نظر فراهم آوردن فضای بیشتر برای سرمایه گذاران ، برای تجارت خوب است. و این چیزی است که قابل قدردانی خواهد بود.”

CNBC در ژانویه گزارش داد ، تنها مرکز مالی قطر قصد دارد 25 میلیارد دلار ورودی سرمایه گذاری مستقیم خارجی تا سال 2022 جذب کند. شرکت های هواپیمایی ، تولید و تولید مواد غذایی از دیگر زمینه هایی هستند که احتمالاً رونق زیادی پیدا می کنند.

استراتژی واکسیناسیون بسیار مهم خواهد بود

در منطقه گسترده تر ، بهبود چشم اندازها براساس “نتایج قوی تر از حد انتظار در بین صادرکنندگان نفت است ، زیرا عدم وجود موج دوم در برخی کشورها باعث افزایش فعالیت غیر نفتی شد و تأثیر موج اول کمتر از حد انتظار بود” ، صندوق بین المللی پول در گزارش منطقه ای خود درباره چشم اندازها می نویسد.

با این حال ، چشم انداز بهبودی ناپایدار است و تا حد زیادی به برنامه های دولت برای واکسن بستگی دارد. آزور در گزارش خود نوشت: “این از” کشورهای با واکسن و ظرفیت های تولید متنوع بسیار متنوع تا کشورهای شکننده و متأثر از درگیری که به شدت به COVAX وابسته اند ، متغیر است. ” COVAX یک طرح جهانی به رهبری یک اتحاد بین المللی واکسن و WHO است که برای اطمینان از دسترسی برابر به واکسن برای هر کشور در جهان طراحی شده است.

این اختلافات واضح است: کشورهای ثروتمند در خاورمیانه ، مانند امارات و اسرائیل ، در آستانه واکسیناسیون نیمی از جمعیت خود تا ماه مارس هستند و سریعترین کمپین های واکسیناسیون جهان را به رخ می کشند ، در حالی که کشورهای فقیرتر و سرزمین های فلسطین در مسیر واکسیناسیون قرار دارند. اعتماد زیادی به COVAX دارند و هنوز واکسنهایی را برای جمعیت عمومی خود دریافت نکرده اند.

آزور گفت: “تجزیه و تحلیل ما نشان می دهد کشورهایی که سرمایه گذاری زیادی در سرعت بخشیدن به سرعت واکسیناسیون انجام داده اند ، می بینند که بهبودی سریعتر پیش می رود.”

در گزارش صندوق بین المللی پول آمده است که کشورهایی که پاسخ های مالی قوی تری به بحران Covid-19 اعمال کرده اند “همچنین انتظار می رود که در سال 2021 با کمک بستر کم عمق تر ، بهبودی قوی تری داشته باشند.”

وی افزود که اگرچه چندین واکسن در بازار موجود است ، اما جنگ هنوز پایان نیافته است.

در این گزارش آمده است: “همزمان با درخشش واكسن ها ، جاده طولانی و پر پیچ و خم خواهد بود.” “در کوتاه مدت ، اولویت اصلی اطمینان از بودجه کافی سیستم های بهداشتی از جمله بودجه خرید و توزیع واکسن است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *