روسیه ، پوتین و الکسی ناوالنی: بعد چه اتفاقی می افتد؟


پلیس در طی یک تجمع غیر مجاز در حمایت از الکسی ناوالنی در مرکز مسکو در 2 فوریه 2021.

میخائیل ترشچنکو TASS | گتی ایماژ

ناظران روسی انتظار داشتند حبس رهبر مخالف الکسی ناوالنی در روسیه بسیار زیاد باشد ، اما کارشناسان می گویند که مورد بعدی به حرکت اعتراضات در حمایت از ناوالنی بستگی دارد ، اینکه آیا غرب تصمیم به مجازات روسیه خواهد گرفت و واکنش کرملین به ناآرامی های فزاینده در کشور .

ناوالنی که یکی از برجسته ترین منتقدان پوتین محسوب می شود ، روز سه شنبه به جرم نقض آزادی مشروط به سه سال و نیم زندان محکوم شد و ادعاهایی که وی و تیمش مطرح کردند ساختگی و دارای انگیزه های سیاسی است.

قاضی گفت سالی که ناوالنی قبلاً در حبس خانگی سپری کرده بود (حدود 10 ماه) از زندان وی کسر می شود. تیم دفاعی ناوالنی گفت كه از اين حكم تجديدنظر خواهي كرد.

طی دو آخر هفته گذشته و دوباره سه شنبه در خارج از دادگاه مسکو اعتراضات به بازداشت اولیه ناوالنی در اواسط ژانویه و بلافاصله پس از بازگشت او از آلمان به روسیه ، جایی که وی از تابستان گذشته به دلیل مسمومیت عصبی تحت درمان بود ، در سراسر روسیه مشاهده شد. حکم صادر شد

این تصمیم به طور گسترده توسط دولت های غربی محکوم شد ، اما ایالات متحده و اروپا تاکنون تهدید به تحریم های اضافی علیه روسیه نکرده اند ، هر دو خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط ناوالنی هستند.

سناتور آمریكایی میت رامنی ، ایالت یوتا ، در یك توییت اشاره كرد كه می توان تحریم های بیشتری علیه روسیه اعمال كرد ، این كشور از قبل تحت محدودیت های غربی به دلیل الحاق كریمه توسط اوكراين در سال 2014 و دخالت در انتخابات 2016 آمریكا از جمله موارد دیگر نقض این قانون است.

تیموتی آش ، استراتژیست ارشد بازارهای نوظهور در Bluebay Asset Management ، معتقد است که تحریم های بیشتری در پیش است.

اش در یک ایمیل گفت: “ما ممکن است این هفته این اقدام را نبینیم ، ممکن است هفته ها / ماهها طول بکشد ، اما من فکر می کنم وقتی این کار انجام شود ، از دامنه / دامنه آن شگفت زده خواهیم شد.”

“این مورد یک رویکرد تکه تکه نیست ، بلکه یک تصویر کلی است ، یک رویکرد متحد / جامع برای مقابله با تهدید روسیه است. و ضربه شدید از روسیه – برای اینکه برای پوتین روشن شود ، ما می دانیم شما چه می کنید ، ما ما نقشه خود را علامت گذاری کرده ایم ، ما می دانیم که شما فقط قدرت / قدرت را درک می کنید و اینجاست. “

اش گفت که انتظار دارد “یک رویکرد مداوم برای دفع کارزار هجومی پوتین علیه دموکراسی های بازار لیبرال غربی باشد.”

اعتراض بیشتر؟

اگرچه مقیاس و میزان پاسخ غرب به روسیه قابل درک است ، اما می تواند در حرکت اعتراضات طرفدار نیروی دریایی در روسیه نیز تأثیر بگذارد.

سخنگوی کاخ کرملین ، دیمیتری پسکوف گفت پلیس دلیل استفاده از روشهای سختگیرانه برای سرکوب اعتراضات طرفداران ناوالنی را داشت که در دادگاه مسکو در محل دادرسی تجمع کردند.

رویترز گزارش داد ، پسکوف همچنین گفت که تماس متحدان ناوالنی برای روس ها برای حضور در خیابان ها پس از زندانی شدن وی در روز سه شنبه تحریک آمیز است. بیش از 1400 طرفدار ناوالنی در 10 شهر روز سه شنبه بازداشت شدند ، طبق گروه نظارت بر OVD-Info.

ایالات متحده ، آلمان و فرانسه از جمله کشورهای غربی هستند که خشونت علیه معترضان در روسیه را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری ناوالنی شده اند.

روسیه انتقادات را رد کرده و از اعتراضات پلیس دفاع کرده و کشورهای غربی را به دو استاندارد متهم کرده است.

سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: “در مورد حوادث رخ داده در روسیه ، و نه تنها با ناوالنی ، پوشش غرب انتخابی و یک طرفه است.”

وی افزود: “این هیستری كه درباره دادگاه ناوالنی شنیده ایم به اوج خود رسیده است.”

داراق مک داول ، تحلیلگر ارشد روسی در شرکت تجزیه و تحلیل ریسک ، Verisk Maplecroft ، گفت که مجازات و حبس ناوالنی “ضربه بزرگی به مخالفان است که یکی از م effectiveثرترین سازمان دهنده ها و ارتباط دهندگان خود را از دست داده است”.

وی خاطرنشان کرد ، این جنبش بیشتر مقعر بود ، زیرا سایر اعضای سازمان ملی ناوالنی نیز برای دستگیری و بازداشت هدف قرار گرفتند و اینکه آیا تظاهرات در سطح فعلی آنها ادامه دارد ، مشخص نیست.

“سوال اصلی این است که آیا موج اعتراضات فعلی که با بازداشت ناوالنی به راه انداخته است به جایی رسیده است که آنها خودپایدار باشند و حتی در صورت حذف وی و تیمش از زمین ادامه داشته باشند. مطمئناً تصمیم به تعطیلی آن ممکن است باعث شود حداقل یک افزایش کوتاه مدت در اعتراضات خیابانی ، همراه با افزایش مشابه دستگیری ها و بی رحمی پلیس ، “، مک داول گفت.

بن بست سیاسی

کارشناسان هشدار می دهند آنچه برای پوتین بیشتر نگران کننده است این است که اعتراضاتی که تاکنون مشاهده شده نیز نشان دهنده نارضایتی عمومی مردم از طبقه حاکم در روسیه ، فساد و کلپتوکراسی حاکم و کاهش سطح زندگی است.

مک داول گفت که “نکته اصلی نگرانی کرملین باید این باشد که اعتراضات ، اگرچه با دستگیری ناوالنی برانگیخته شده است ، اما بیشتر ناشی از رکود طولانی مدت اجتماعی و اقتصادی است … تظاهرکنندگان کمتر تحت دستور کار سیاسی قرار می گیرند ناوالنی ، چه تعداد از آنها احساس مشترک دارند که از وضع موجود خسته شده اند. “

گرچه کمبود آشکار گزینه های سیاسی برای پوتین وجود دارد ، که مک داول معتقد است خطر سرنگونی او در خطر نیست ، “رژیم سیاسی وی نه بر اساس حمایت فعال بلکه بر مدارا و پذیرش استوار است و به نظر می رسد که جمعیت روسیه به سرعت نزدیک شدن به حدود خود. “

معترضین با در دست داشتن بنری با عنوان “پهلوانی رایگان” درحالیکه حدود 2500 طرفدار الکسی ناوالنی سیاستمدار مخالف روسیه در اعتراض به راهپیمایی اعتراض کردند تا خواستار آزادی وی از زندان مسکو در 23 ژانویه 2021 در برلین آلمان شوند.

عمر مسینگر اخبار گتی ایماژ گتی ایماژ

این احساس توسط کریستوفر گرانویل ، مدیر عامل EMEA و تحقیقات سیاست جهانی در TS لومبارد ، تکرار شد ، اما او نسبت به “بن بست” بالقوه بین کرملین و مخالفان هشدار داد.

“دلیل اصلی تخمیر سیاسی فعلی در روسیه ، حکومت طولانی مدت ولادیمیر پوتین در مرحله نهایی آن است. دور از رفع عدم اطمینان (حتی به قیمت تلاطم کوتاه مدت شدیدتر) ، اکنون این منطقه احتمالاً تنش های اجتماعی و قطبش ، “او در یادداشت سه شنبه گفت.

گرانویل گفت که چشم انداز دلسردکننده او نسبت به روسیه ، که همچنین برای چشم انداز رشد اقتصادی کشور و ارزیابی دارایی منفی است ، “از ویژگی اصلی چالش الکسی ناوالنی در برابر قدرت حاکم پوتین ناشی می شود: بن بست.”

پایگاه حمایت از هر کشوری در جامعه روسیه بسیار محکم است و اجازه پیروزی های سریع یا آسان را نمی دهد. حذف ناوالنی از هیئت مدیره ، خواه با قتل یا مانند اکنون حبس ، “راه حل” نیست: دور از “نوعی است” وی گفت: “از فرقه شخصیت ، حرکتی که او ایجاد می کند یک تغییر نسلی است. در عین حال پایگاه پوتین ، هنوز هم بی شمار ، تحت تأثیر ترس منطقی از بی ثباتی”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *